Z życia szkoły
2018/2019
KONKURS WIEDZOWY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
27.05 chętni uczniowie klas VI-VII napisali test wiedzowy z języka angielskiego.Organizatorem konkursu była pani A.Robiecka.
Celem konkursu było propagowanie nauki języka angielskiego wśród uczniów,kształcenie umiejętności poszukiwania informacji z różnych żródeł oraz pogłębienie znajomości kultury krajów anglojęzycznych.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I m Bartłomiej Terebus
II m Olga Siepka i Wiktoria Pawlik
III m Alicja Sójka i Klaudia Oleszczak.
Dzień zdrowia
Dzien Zdrowia - 05.04.2019, uczniowie klasy 5 a SP zoorganizowali akcje związaną z dniem zdrowia.Na dwóch długich przerwach odbyła sie krótka pogadanka na temat zdrowego stylu życia, odbyły sie zajęcia ruchowo-taneczne, a spalone kalorie uczniowie uzupełniali zajadając owoce i pijąc wodę.
Pierwszy Dzień Wiosny
W pierwszy dzień wiosny, 21 marca uczniowie naszej szkoły podczas długich przerw uczestniczyli w grach i zabawach jezykowych zorganizowanych przez nauczycieli jezyków obcych.
Spotkaniom towarzyszyła zdrowa rywalizacja, przyjemna atmosfera oraz duże zaangażowanie. Oprócz świetnej zabawy każdy w uczestników mógł umilić sobie ten wyjątkowy dzień słodkością.
Anna Rolbiecka
Sekretne życie ptaków
20 marca 2019 uczniowie klas I- III szkoły podstawowej oraz przedszkolaki i klasy 0 , żegnali zimę i witali wiosnę zgłębiając tajniki ptasiego życia. W tym dniu gościł w naszej szkole pan Łukasz, który od wielu lat podgląda i obserwuje ptasie życie. Opowiedział dzieciom jak należy obserwować ptaki, przybliżył zwyczaje popularnych gatunków, oraz powiedział o kilku ciekawostkach z ich życia.
Dzieci z wielkim zaciekawieniem i entuzjazmem uczestniczyły w spotkaniu
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Dnia 24.01.19r. w oddziale przedszkolnym 5-latki odbyła się uroczystość z okazji dnia babci i dziadka. Z tej okazji dzieci wraz z wychowawca przygotowały przedstawienie jak również własnoręcznie przygotowane upominki. Po przedstawieniu babcie i dziadkowie mogli wspólnie z wnuczkami posiedzieć przy słodkim poczęstunku.
Wych. Aldona Bartkowska- Tuka
100-lecie Odzyskania Niepodległości z Uczymy Dzieci Programować -podzielmy się radością kodowania
Co to znaczy być Polką i Polakiem? Co to znaczy być patriotą w czasach pokoju, szczególnie jeśli jest się małym dzieckiem? Nie są to łatwe pytania jeśli pracujemy z najmłodszymi, z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnym wieku szkolnym, ale warto je zadawać. Warto rozmawiać z dziećmi o tym, co dla nas ważne, jak postrzegamy swój kraj, co dla nas oznacza patriotyzm, jakie wartości chcemy przekazać kolejnym pokoleniom.
W dniach 13-20 listopada 2018 roku p. M. Burda przeprowadziła cykl zajęć w klasie III B oraz w oddziale przedszkolnym O „B” przy współpracy z wychowawcą p. E. Ogrodzińską.
Cele zajęć:
· Wzbudzanie postawy patriotycznej;
· Poszerzenie wiadomości o historii Polski;
· Upowszechnienie kodowania;
· Pokazanie, że kodowanie nie jest trudne, a realizacja aktywności związanych z kodowaniem nie wymaga dostępu do stacjonarnego sprzętu komputerowego;
· Rozwijanie logicznego, algorytmicznego myślenia;
· Integracja grupy przedszkolnej/ klasy;
· Wspólna, radosna zabawa.
WYCIECZKA EKSPEDYCJA SMAKÓW
W dniu 29 października 2018 uczniowie z klasy I pod opieką wychowawczyni T. Kulińskiej i p. B. Pabjan odwiedzili sklep TESCO przy ul. Szczecińskiej w Stargardzie. Wzięli udział w projekcie „ Od uprawy do potrawy”. Wraz z nauczycielkami wyruszyli w niezwykłą wyprawę po świecie zdrowego odżywiania i niemarnowania żywności. Wycieczkę prowadziła p. Małgorzata Świacka. Uczniowie odbyli wędrówkę po sklepie pogłębiając swą wiedzę o wartościach odżywczych napotykanych produktów, oraz ich miejscu w piramidzie żywieniowej. Dzieciom bardzo podobało się szukanie naklejek, wśród produktów na regałach sklepowych. Zebrane naklejki wykorzystali do stworzenia piramidy żywieniowej. Największą atrakcją było przygotowanie jogurtu z owoców i suszonych bakalii. Taki jogurt samodzielnie przygotowany smakował wyśmienicie.
WYCIECZKA DO CENTRUM POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO
14 listopada 2018 roku uczniowie klasy I pod opieką wychowawczyni T. Kulińskiej i p. L. Lipiec wzięli udział w wycieczce do Szczecina w ramach, której zwiedzali i poznawali pracę Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Wycieczkę zorganizowało Stowarzyszenie Ratownictwa Powiatu Pyrzyckiego w ramach projektu „ Bezpieczeństwo ważna sprawa – Nauczy Was go zabawa”. Dzieci z bliska przyjrzały się pracy operatorów numeru alarmowego 112. Utrwaliły zdobytą już wiedzę na temat numerów alarmowych. Wykazały się dużą świadomością kiedy korzystać z numeru 112 i jak poprawnie dokonać zgłoszenia.
Uzupełnieniem wycieczki było zwiedzanie wystawy Afryka i Amazonia w Muzeum Narodowym.
BEZPIECZEŃSTWO WAŻNA SPRAWA
W naszej szkole w ramach pilotażowego Programu dla Szkół Podstawowych „ Bezpieczeństwo ważna sprawa- Nauczy Was go zabawa”. W dniach 06 i 07.11.2018r. Michał Dudek przeprowadził zajęcia pierwszego bloku tematycznego- „ Pierwsza Pomoc”. Na koniec zajęć wszystkie dzieci otrzymały apteczki breloki zakupione w ramach Programu „ Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”.
Uczniowie uczyli się o powinno znaleźć się na wyposażeniu podstawowej apteczki, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację oraz jakie informacje i w jakiej kolejności podać dzwoniąc pod numer alarmowy.
SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZEŃTWA CYFROWEGO
W ramach akcji Cyberbezpieczni.pl w naszej szkole w dniu 10.10.2018r. odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego, poświęcony problematyce bezpieczeństwa cyfrowego, który przyczynił się do zwiększenia świadomości uczniów i nauczycieli na temat cyberzagrożeń.
W tym dniu został przeprowadzony apel dla klas I-III, warsztaty edukacyjne dla uczniów klas VI-VII, VIII oraz szkolenie rady pedagogicznej. Zajęcia dla społeczności szkolnej prowadził edukator pani Iwona Lichota. W pierwszej części zajęć odbyło się spotkanie edukatora z uczniami, połączone z prezentacją filmu i prezentacją podstawowych problemów dotyczących cyberbezpieczeństwa uczniów (w tym informacji o tym, gdzie mogą otrzymać pomoc w sytuacjach kryzysowych).
W trakcie warsztatów została podjęta próba odwzorowania realnej sytuacji, z którą spotykały się lub mogą się spotkać dzieci np. w sytuacji sprawca−ofiara (kradzież tożsamości, podglądanie kamerą, podstęp w celu zasubskrybowania płatnej usługi) lub sytuacji często występującej (logowanie się do sieci za pomocą hasła, szyfrowanie korespondencji). Każdy z warsztatów obejmował m.in. film dostosowany do wieku uczniów, quizy sprawdzające wiedzę uczniów, prezentację merytoryczną i grę zespołową. Spotkanie edukatora z nauczycielami i dyrekcją przybliżyło tematykę możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych oraz aktywności w sferze profilaktyki i zachęcania uczniów do odpowiedzialnych zachowań w Sieci.
ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK
Mycie rąk jest najłatwiejszym i jednym z najskuteczniejszych narzędzi na pozbycie się drobnoustrojów z rąk i zapobiega ich przenoszeniu. Aż 80% infekcji przenoszonych jest przez ręce – i to przenoszonych bardzo szybko! Statystycznie 1 osoba może przekazać bakterie z brudnych dłoni aż 14 kolejnym. Każdy centymetr skóry człowieka może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów.
15 października klasa III B zaprosiła dzieci z klasy „0” z wychowawczynią p. Renata Paszkiewicz. Starsi koledzy przypomnieli sytuacje, kiedy mycie rąk jest koniecznością.
Kiedy powinniśmy myć ręce?
- po powrocie do domu,
- przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków,
- po wizycie w toalecie,
- po sprzątaniu,
- po kaszlu i kichaniu
- po kontakcie z chorą osobą,
- przed i po zmianie pieluszki u dziecka,
- przed zakładaniem soczewek kontaktowych,
- po kontakcie ze zwierzętami, z ich karmą i zabawkami,
- po skończeniu prac w ogrodzie,
- po kontakcie z pieniędzmi
- Po podróży autobusem, samochodem itp.
- Po zabawie na świeżym powietrzu
- po opróżnianiu kosza na śmieci.
Uczennica klasy III B Zuzia Sójka przygotowała prezentację multimedialną, w której dzieci zobaczyły slajdy, jak wyglądają bakterie i wirusy przenoszące choroby brudnych rąk. Po obejrzeniu prac plastycznych dotyczących konieczności mycia rąk, uczniowie klasy trzeciej zaprosili młodszych kolegów do łazienek. Tam odbyła się praktyczna nauka mycia rąk zgodna z instrukcją. W 1978 roku po raz pierwszy procedura mycia rąk uznana została za działanie standardowe i zapewniające skuteczną dezynfekcję. Polega ona na pięciokrotnym powtórzeniu każdej z sześciu opisanych poniżej czynności:
1. etap: roztarcie preparatu na wewnętrznej stronie dłoni.
2. etap: pokrycie preparatem części grzbietowych obu dłoni.
3. etap: wprowadzenie i roztarcie preparatu między palcami.
4. etap: roztarcie preparatu na końcach palców.
5. etap: dezynfekcja kciuka i jego nasady.
6. etap: dezynfekcja opuszków palców i zagłębienia dłoni.
ŚNIADANIE DAJE MOC
Dnia 08.11.2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego 5- latki wzięły udział w akcji ,, Śniadanie daje moc’’, która ma na celu propagowanie zdrowego odżywiania. W naszej grupie zorganizowaliśmy zdrowe śniadanie. Tego dnia dzieci samodzielnie przygotowały najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia. Wykonane kanapki zjedliśmy przy wspólnym śniadaniu.
Wych. Aldona Bartkowska- Tuka
ABY BYŁO BEZPIECZNIEJ
W dniu 5 października uczniowie z klasy pierwszej wzięli udział w festynie „ Aby było bezpiecznie” zorganizowanym przez starostwo w Pyrzycach. Przy pięknej jesiennej pogodzie spędzili czas poznając rolę wielu instytucji odpowiadających z a bezpieczeństwo. Podczas zabawy przybliżono im rolę i zadania : policji, straży pożarnej, inspekcji transportu drogowego oraz straży miejskiej . Ze Stowarzyszeniem Ratownictwa Powiatu Pyrzyckiego praktycznie uczyli się przechodzić przez jezdnię. Mogli obejrzeć pojazdy straży pożarnej, usiąść na motocykl policyjny oraz jechać na symulatorze uderzeń. Wszyscy uczniowie zostali obdarowani gadżetami poprawiającymi widoczność na drodze
AKCJA Z OKAZJI OBCHODÓW STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.
W dniu 25 września 2018 roku na terenie szkoły zostało zasadzone drzewo – Platan klonolistny jako symbol obchodów stulecia obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę. Drzewo zostało ogrodzone płotkiem, na którym widnieje napis. Ponadto nauczyciele angielskiego we współpracy z innym nauczycielami z całej Polski wysyłają sobie pozdrowienia w języku angielskim z dopiskiem „I’M PROUD TO BE POLISH”.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
28 września 2018r.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się rokrocznie w ostatni piątek września. Ma ona na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.
Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mają okazję nadrobić te zaległości.
Każdy, kto odpowiedział poprawnie na 3 pytania z wylosowanych przez siebie przykładów tabliczki mnożenia trzymał nagrodę – lizaka lub cukierka.
Dzień Tabliczki Mnożenia to niezwykła motywacja do dalszej nauki! Główne motto akcji to: „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Uczniowie klasy trzeciej egzaminowali starszych kolegów ze znajomości tabliczki mnożenia.
Obchody Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Pokazały, że można przypominać sobie tabliczkę mnożenia z uśmiechem.
Kropki, kropeczki i talenty wśród uczniów klas 0-III szkoły
w Kozielicach .14 września 2018 r.
Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książkę pod tytułem "The Dot”, której bohaterką jest mała dziewczynka o imieniu Vashti. Dziewczynka dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Historia ta zainspirowała nauczycieli, bo przecież w każdym z nas tkwią talenty i tak w 2008 roku powstał Międzynarodowy Dzień Kropki.
Celem tego nietypowego święta jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Zwykle obchody Dnia Kropki zaczynają się od przeczytania lub obejrzenia historii małej Vashti, a następnie stworzenia własnego znaku. Nauczyciele organizują zajęcia, które pomagają dzieciom odkryć ich talenty i motywują do dzielenia się swoją mocną stroną. Niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent, dlatego Dzień Kropki można obchodzić tak samo z przedszkolakami jak i z seniorami. To właśnie 15 września tysiące nauczycieli na świecie dołącza do tej wyjątkowej akcji.
14 września 2018 roku uczniowie klas 0-III szkoły w Kozielicach uroczyście obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Uważnie wysłuchaliśmy opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti.
Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Są w literce "i" kropkach biedronki, są w diamentowej koronie króla, a nawet zdobią kapelusz muchomora. Na zajęciach łączyliśmy ponumerowane kropki uzyskując kontury postaci bajkowych, zwierząt i roślin. Podczas przerw wykonywaliśmy kropkowe zadania: odgadywaliśmy zagadki, rozwiązywaliśmy rebusy, udzielaliśmy odpowiedzi na quizy. Za każą poprawną odpowiedź każdy otrzymał kolorowa kropkę, która mogła ozdobić jego ubranie. Wielu uczniów wróciło do klas udekorowanych w kropki.
Na hali sport Nowej zaprezentowaliśmy swe talenty. Od oddziału przedszkolnego do klasy trzeciej uczniowie wystąpili w następujących kategoriach: śpiew, taniec, jazda na rolkach, hulajnodze, deskorolce, kręcenie kołem hoola-hoop, wykonanie szpagatu, popisy piłkarskie. Mieliśmy możliwość poznać wiele słów w języku chińskim, którego uczy się uczeń klasy pierwszej. Mamy wiele talentów, pokazaliśmy swe zainteresowania i możliwości.
Obchody Dnia Kropki zakończyliśmy rysując na placu przed szkołą kolorowe kropkowane obrazy.